niedziela, 22 września 2013

Casio G-Shock GA-100 1A4ER - recenzja zegarka

Kiedy zakładam jeden ze swoich eleganckich zegarków na skórzanych paskach często staram się je chronić przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Czasami wymaga to poświęcenia odrobiny uwagi, a w skrajnych warunkach nawet zdjęcia zegarka, np. przed kąpielą w basenie, jeziorze czy morzu z uwagi na paski, które niekoniecznie przepadają za przemoczeniem. Zegarki, których koperta w większości wykonana jest ze stali mają jeszcze jedną wadę: są stosunkowo ciężkie i na dłuższą metę męczą nadgarstek wywołując tym samym uczucie dyskomfortu. Ostatnio zastanawiałem się czy uda mi się znaleźć zegarek, który będzie świetnie leżał na ręku, zapewni komfort podczas długotrwałego noszenia i jednocześnie będzie na tyle wytrzymały mechanicznie, że przestanę się martwić o jego konstrukcję niezależnie od warunków. G-Shock... to była pierwsza myśl, która przebiegła mi przez głowę. Niestety nie przepadam za zegarkami elektronicznymi, wolę klasyczne rozwiązania: wskazówki na tarczy to jest to! Niemniej jednak postanowiłem przyjrzeć się ofercie Casio i po przewertowaniu katalogu G-Shocków znalazłem model dla siebie. Casio GA-100 wydał mi się być idealnym wyborem i kompromisem między typowym zegarkiem-twardzielem a odrobiną analogowego feelingu w postaci wskazówek minuty i godziny, a także dodatkowej, o której napiszę za chwilę. Czy ten G-Shock spełnił moje oczekiwania? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji modelu GA-100-1A4ER.1. Budowa
Każdy G-Shock charakteryzuje się wielkimi rozmiarami. Opisywany model jest największym zegarkiem jaki kiedykolwiek miałem na ręce. i jednym z największych G-Shocków jakie znajdują się w oferice Casio. Jedynie niektóre, największe modele marki TW Steel (marka znana z produkcji dużych i wytrzymałych zegarków) mogą stanąć w szranki z GA-100. Koperta opisywanego modelu Casio jest symetryczna i ma postać koła. Jej szerokość i wysokość wynoszą 51 mm, grubość 17 mm. Waga całego zegarka to jedyne 70 gram. Materiał użyty do wykonania koperty sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego. W dotyku przypomina twardą gumę stopioną z plastikiem. Pasek wykonany jest gumowego budulca, zapięcie to z kolei nierdzewna, antyalergiczna stal. Mineralne szkiełko jest jasne i bardzo dobrze niweluje wszelkie odblaski światła. Przyciski dają dużą frajdę z ich używania, mają wyraźny skok i są miłe w dotyku. Maleńkie detale tarczy są wykonane bardzo precyzyjnie, nie ma mowy tutaj o jakichkolwiek niedociągnięciach czy uproszczeniach. Całość sprawia wrażenie obcowania z produktem cechującym się wysoką jakością. Jestem przekonany, że pierwsze wrażenia z G-Shockiem dla każdego będą tylko pozytywne. 2. Opis tarczy zegarka 
Tarcza modelu GA-100 na pierwszy rzut oka wygląda na dość skomplikowaną. W rzeczywistości, po chwili obcowania z zegarkiem jesteśmy w stanie się przyswoić jej funkcje. Wyświetlacz elektroniczny jest bardzo czytelny nawet w słabym oświetleniu. Wskazówki analogowe są świetnie wykonane, czerwona pokryta jest odbłyskową powłoką, czego nie widać na zdjęciach. Niestety czerwona wskazówka jest bardzo słabo widoczna w warunkach niedostatecznej ilości światła, nawet jeżeli włączymy podświetlenie tarczy. Osobiście uznaję to jako... wadę. Wystarczyło pozostawić tę wskazówkę w kolorze białym. Zegarek nie straciłby na tym na uroku, a odczyt godziny byłby o wiele łatwiejszy. No cóż, czasami efekciarstwo bierze górę nad funkcjonalnością. Przejdźmy teraz to opisu poszczególnych elementów wskazujących zegarka:

 • Wyświetlacz elektroniczny – kolor pomarańczowy pokazuje nam podstawowe funkcje, tj. godzinę i minutę lub bieżącą datę (po wciśnięciu przycisku FORWARD)
 • Wyświetlacz elektroniczny – kolor niebieski wskazuje na dzień tygodnia zapisany 3-literowym skrótem i bieżącą sekundę
 • Kołowy wyświetlacz elektroniczny – kolor czerwony jest podzielony na ćwiartki. Jeżeli ćwiartka jest zaczerniona – oznacza to, że funkcja jest włączona (SNZ – drzemka alarmu, AL – alarm, SIG – sygnał dźwiękowy przy pełnej godzinie, A.LIGHT – uaktywniona funkcja automatycznego podświetlania tarczy)
 • Kołowy wyświetlacz elektroniczny – kolor zielony ma 2 funkcje: indykator włączenia stopera, jeżeli stoper jest uaktywniony to w trybie zegarka podświetlane są kolejne cząstki tworzące koło. W przypadku włączenia funkcji stopera wykres kołowy jest odzwierciedleniem wskazań wyświetlacza elektronicznego wskazującego na 1000-czne części sekundy
 • Kołowy wyświetlacz analogowy – kolor fioletowy działa tylko i wyłącznie w trybie stopera. Jest wskaźnikiem prędkości, z którą pokonaliśmy dany dystans w zmierzonym przez stoper czasie

4 przyciski są łatwo wyczuwalne i bardzo przyjemnie się z ich korzysta:
 • MODE – wybieramy nim tryb pracy zegarka, a także przemieszczamy się poprzez gąszcz funkcji w trakcie ich ustawiania
 • ADJUST – po przytrzymaniu przycisku przez 5 sekund otrzymamy dostęp do ustawień zegarka. W przypadku funkcji stopera wybieramy nim tryb jego pracy (LAP lub SPLIT), przycisk służy także do uaktywniania splitera lub pomiaru czasu okrążenia. ADJUST służy także do kasowania stopera. Można by rzecz, że jest to jeden z najbardziej wszechstronnych przycisków zegarka.
 • REVERSE – w zasadzie ten przycisk powinien mieć oznaczenie LIGHT... bo w zasadzie służy do włączenia podświetlenia tarczy i aktywacji funkcji Auto Light (po przytrzymaniu przycisku przez 5 sekund)
 • FORWARD – przycisk umożliwiający przestawianie funkcji zegarka w trybie ustawień a także START/STOP stopera. Jeżeli w trybie zegarka przytrzymamy ów przycisk przez 5 sekund, otrzymamy dostęp do możliwości regulacji położenia wskazówek analogowych. Regulacji dokonujemy oczywiście przyciskiem FORWARD. ;-)

3. Funkcje
Niemal z definicji każdy zegarek elektroniczny naszpikowany jest sporą ilością funkcji. G-Shock GA-100 nie jest tutaj wyjątkiem. Niektóre ze standardowych rozwiązań typu stoper czy timer, w modelu GA-100 zostały dość wyraźnie rozbudowane o dodatkowe funkcje, które naprawdę mogą się przydać. Stąd też gorąco zachęcam do zapoznania się z instrukcją obsługi. Znajdziemy ją tutaj: http://www2.casio.co.jp/manual_pdf/wat/en/download.php/qw5081.pdf. W naszej recenzji opiszemy pokrótce wszystkie z nich.

ZEGAREK
Najbardziej standardowa funkcja GA-100. ;-) Zegarek może pracować w trybie 12/24H. Jak na analogowo-cyfrowego G-Shocka przystało, przy użyciu przycisku FORWARD możemy wybrać dwa tryby pracy lewego-dolnego wyświetlacza elektronicznego:
 • godzina i minuta
 • dzień miesiąca i miesiąc
Rozwiązanie to na pierwszy rzut oka może wydawać się trochę męczące, lecz w przypadku GA-100 mamy do dyspozycji przecież analogowe wskazówki wskazujące bieżący czas... Tak więc sami decydujemy, czy wolimy mieć pomiar czasu zapisany cyfrowo (i analogowo w tym samym czasie) czy wyświetlaną datę.

STOPER
Stoper w modelu GA-100 mierzy czas z dokładnością do 1/1000 sekundy i może pracować w dwóch trybach: LAP i SPLIT. Tryb LAP pozwala na zarejestrowanie czasu przebytego z punktu A do punktu B, z punktu D do punktu E itp. Nie posiada jednak pamięci okrążeń (funkcja LAP MEMORY). Mimo wszystko informacja o czasie przebytego okrążenia wyświetla się na tyle długo (około 5s), że użytkownik sprawdzi bez problemu swój czas i w razie potrzeby będzie widział czy trzeba podkręcić tempo. Funkcja SPL – split to klasyka gatunku. Wciskamy przycisk SPLIT i widzimy czas od rozpoczęcia pomiaru do chwili wciśnięcia przycisku SPLIT. Stoper mierzy czas do 99 godzin, 59 minut i 1/1000 części sekundy.


Dodatkową funkcją stopera jest możliwość pomiaru prędkości przemieszczania się użytkownika lub jego prędkości na zdefiniowanym wcześniej dystansie. Do tego celu wykorzystywana jest tarcza ze wskazówką i napisem OVER. Ponieważ cała procedura jest dość skomplikowana i jest jednocześnie bardzo dobrze opisana w instrukcji obsługi, zainteresowane osoby odsyłam do wspomnianego dokumentu przygotowanego przez firmę Casio.

TIMER
Timer również to funkcja umożliwiająca ustawienie alarmu dźwiękowego przy punkcie czasu 0:00 odliczanego od ustawionej wartości. W GA-100 możemy dodatkowo wybrać czy timer ma działać w pętli, czyli emitować dźwięk alarmu np. co 2 minuty, czy ma być wydarzeniem pojedynczym, np. jeden alarm po upływie 30 minut. 


WORLD TIME
World Time to nic innego jak możliwość sprawdzenia czasu w innej strefie czasowej przyporządkowanej do miast. Mamy do dyspozycji 29 miast i strefę UTC. Wystarczy wcisnąć przycisk “FORWARD”, aby przełączać się pomiędzy poszczególnymi miastami. Analogowe wskazówki zegara nie przestawiają się do wybranej strefy, dzięki temu mamy podgląd czasu źródłowego.BUDZIK 
W modelu GA-100 możemy zaprogramować 4 alarmy budzika. Sami decydujemy, który alarm ma być aktywny, a który wyłączony. Dodatkową opcją jest funkcja drzemki (SNOOZE), która sprawi, że alarm będzie się aktywował 7-krotnie, co pięć minut. Zaspanie do pracy nam nie grozi.


W menu budzika możemy także włączyć lub wyłączyć dźwięk powiadamiający o pełnej godzinie (SIG ON / OFF):AUTO LIGHT I PODŚWIETLENIE TARCZY
Funkcja Auto Light jest dostępna niemal w każdym modelu G-Shock. Uruchamiamy ją poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przez 5s przycisku REVERSE. Włączenie funkcji zostanie zasygnalizowane sygnałem dźwiękowym, a na lewym kole funkcyjnym podświetli się ćwiartka A.LIGHT. Jak to działa? Najczęściej wystarczy odkręcić rękę z zegarkiem w kierunku naszych oczu, wówczas włączy się dioda iluminatora. Na 10 przeprowadzonych przeze mnie prób tylko 2 zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że opcja Auto Light jest bardzo użyteczna. W celu oszczędzania baterii zalecam jednaj jej włączanie tylko wtedy, kiedy będzie to naprawdę potrzebne, np. w zimne dni, w których nosimy rękawiczki i wciskanie przycisków może być utrudnione.
Podświetlenie tarczy realizowane jest przez pojedynczą diodę LED o kolorze pomarańczowym. Nie jest to niestety typowe podświetlanie całej tarczy technologią znaną pod nazwą ILLUMINATOR (Casio) lub Indiglo (Timex). Niemniej jednak podświetlenie działa całkiem nieźle – jest na tyle jasne, że w skrajnych, bardzo ciemnych warunkach może posłużyć nam nawet jako... latarka.


4. Dźwięki
Jest to jeden z najbardziej małomównych elektronicznych zegarków Casio z jakimi miałem styczność. Zazwyczaj po wciśnięciu przycisku MODE otrzymamy dźwięk wskazujący na zmianę trybu pracy zegarka. W przypadku GA-100 nie uświadczymy “bipczenia” podczas przełączania się pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Początkowo wydawało mi się, że gdzieś włączona jest funkcja MUTE, która odpowiedzialna jest wyciszanie zegarka. Nic z tych rzeczy. Po prostu ten model “tak ma”. ;-) Same dźwięki zegarka są dość dobrze słyszalne.

5. Podsumowanie
G-Shock GA-100 doskonale leży na ręce, pomimo gigantycznych wręcz rozmiarów, nie czuje się tego w codziennym użytkowaniu zegarka. Przez ostatnie kilka dni czasomierz stał się stałym bywalcem mojej ręki i wolę go założyć niż jeden z moich eleganckich modeli na skórzanym pasku. Dodatkową funkcją G-Shocka jest jego... zabawkowość. Cokolwiek by to znaczyło... poniekąd każdy facet ma w sobie odrobinę dziecka. ;-) Podsumowując, świetny zegarek za bardzo przyzwoitą cenę kształtującą się w okolicach 400-500 PLN. Zdecydowanie polecam, pomimo kilku (drobnych) wad.

Poniżej jeszcze plusy i minusy modelu GA-100, a także zdjęcia czasomierza na ręku.

Plusy:
+ rozmiar i wygląd zegarka
+ świetne wykonanie uwzględniające najmniejsze detale tarczy
+ doskonale leży na ręce
+ niewielka waga sprawia, że nie czujemy dyskomfortu z dłuższego użytkowania G-Shocka
+ podświetlenie tarczy może posłużyć jako awaryjne latarka
+ ciekawy gadżet pasujący do każdego ubioru

Minusy:
- brak dźwięku “bip” przy przełączaniu się pomiędzy poszczególnymi trybami pracy
- nieco archaiczne podświetlenie tarczy, ale ma to też swoje plusy (niski pobór energii)
- na małym nadgarstku będzie wyglądał komicznie
- wskazówka godziny mogła by być koloru białego

Autor:
Radosław Bartnicki

23 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. Tego szukałem. Konkretnie i na temat

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Recenzja spoko tego mi było trzeba :) tylko mam problem z ustawieniem trefy czasowej, jaką bym nie wybrał to wskazówki i tak się przestawią inaczej niż zegar cyfrowy :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz synchronizować zegarek analog z cyfrowym! W tym artykule jest to znakomicie opisane.

   Usuń
 4. Świetna recenzja!
  Świetny zegarek ja posiadam wersje GA-100MC-1AER na parcianym pasku znakomicie sie prezentuje i komfortowo nosi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Bardzo prosto w tym artykule jest również opisane .

   Usuń
 6. Może mi ktoś wytłumaczyć czemu jeśli jednego dnia ustawię godzinę na wskazówkach i elektroniczną a na drugi dzień godziny się od siebie różnią. Np dzisiaj na elektronicznym mam godzinę 18:04 a na wskazówkach 17:54

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe ze masz uszkodzony sikor, albo postaraj sie sprecyzować problem ...

   Usuń
 7. Będzie wyglądał komicznie na nadgarstku 17cm ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że nie, u mnie na 18cm wygląda normalnie :) :)
  @Patryk F chodzi o to ze np teraz ustawiona jest ta sama godzina na wskazówkowym i elektronicznym a jutro godzina na wskazówkach będzie 10 min do tyłu. Np na elektronicznym będzie 10:00 a na wskazówkowym 09:50 ktoś wie o co kaman?

  OdpowiedzUsuń
 9. dlaczego nie moge ustawic automatycznego podswietlania wedlug tego co jest tu opisane to banal a ja nie moge mam model ga100c-8aer

  OdpowiedzUsuń
 10. dlaczego nie moge ustawic automatycznego podswietlania wedlug tego co jest tu opisane to banal a ja nie moge mam model ga100c-8aer

  OdpowiedzUsuń
 11. dlaczego nie moge ustawic automatycznego podswietlania wedlug tego co jest tu opisane to banal a ja nie moge mam model ga100c-8aer

  OdpowiedzUsuń
 12. dlaczego nie moge ustawic automatycznego podswietlania wedlug tego co jest tu opisane to banal a ja nie moge mam model ga100c-8aer

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam prawie identyczny Ga 100 MC-1a na pasku materialowym i jestem zajebiscie zadowolony. Polecam w 100%

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam prawie identyczny Ga 100 MC-1a na pasku materialowym i jestem zajebiscie zadowolony. Polecam w 100%

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety ja bardziej ubolewam nad tym, że nie ma dźwięków. A same alarmy np. budzika — na pewno mnie nie zbudzą, skoro nawet gdy nie śpię, a zegarek jest lekko przykryty rękawem albo mam rękę przy biodrze...to nie usłyszę. Chyba, że siedzę w pustym pokoju, nie gra żaden telewizor itd. to pewnie bym usłyszał. Ale w biurze, idąc ulicą...nie słyszę tego :/ Że już nie wspomnę o bieganiu (gdy biegnę i mam ustawiony timer na ileś tam minut) to w ogóle nie słyszę tego alarmu :/

  Rozczarował mnie tym bardzo ten zegarek i ogólnie firma CASIO. Robić coś co niby jest (alarmy, dźwięk), ale w praktyce okazuje się, że jest bezużyteczne.

  Nie ma "bipnięć" przy przełączaniu trybów, nie ma "bipnięć" przy start/stop stopera...BEZ SENSU.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie dziekuje za opis funkcji zegarka,wreszcie wiem co do czego sluzy. A sam zegarek bardzo fajny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. jak wylaczyc funkcje auto podswietlania przytrzymuje a nie wylacza sie

  OdpowiedzUsuń
 18. Czerwona wskazowka to nieporozumienie. Punkty wskazujące godziny swieca bardzo krótko. Co z tego jak wskazówki nie fluoryzuja. Podświetlając tarcze musimy najpierw zlokalizować czerwona wskazowke . Biała minutowa widoczna od razu
  Fajny zegarek ale wielki minus za czerwona wskazówkę! Kupiłem bo ten podobal mi się najbardziej.Jak dla mnie obie wskazówki moglyby być białe. Z czerwonymi dodatkami tarczy tez byloby ok.

  OdpowiedzUsuń
 19. świetnie wszystko opisane po kolei. krótko w temacie. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 20. masz może instrukcję po polsku do tego typu zegarka (casio g-shock GA100 FC A1)

  OdpowiedzUsuń